A vérvételt megkönnyítő tényezők:
Az éhgyomri vérvételről:
A vizsgálatok többségéhez éhgyomor szükséges.
A vérvételre általában a reggel 7 és 9 óra közötti időtartam a legalkalmasabb.
Az éhgyomorra történő vérvétel azt jelenti, hogy előtte 10-12 órán keresztül nem eszik a vérvételre jelentkező páciens.
A mintavétel napját megelőző este kerülni kell a magas fehérjetartalmú, zsíros ételeket, könnyű vacsora fogyasztása javasolt csak.
A tartós éhezés is kerülendő, mert az számos vizsgálati eredmény változását okozhatja.
A következő vizsgálatok éhgyomri mintavételt igényelnek:
Amennyiben valamilyen okból mégsem tartható be az éhgyomri vérvétel, akkor is célszerű úgy időzíteni az utolsó étkezést, hogy az 6 órával megelőzze a mintavételt, és az is csak könnyű, alacsony kalóriatartalmú étel elfogyasztása lehet.
A vérvétel eredményét befolyásoló tényezők:
Az alkoholfogyasztástól a vérvételt megelőző 24 órán belül tartózkodni célszerű, mert hatására egyes vizsgálatok értéke változhat.
A dohányzás is befolyásolhatja egyes paraméterek szintjét (pl. CEA), így ez is kerülendő.
A koffeintartalmú italok (kávé, tea) fogyasztása a vérvétel reggelén szintén nem ajánlott, mert olyan hatóanyagokat tartalmaznak, melyek egyes szervek (vese, máj, gyomor) működését befolyásolják.
A gyógyszerek közül több hatással van az anyagcserére, a szervek működésére és zavarólag hathatnak a mérendő paraméterre, ezért ezek bevétele csak a vérvétel után javasolt. Amennyiben a kezelőorvos véleménye alapján a szedett gyógyszer elhagyása nem jár egészségügyi kockázattal, azokat ajánlott a mintavétel után bevenni. A rendszeresen szedett gyógyszerek bevehetőek, beleértve pl. a szív- és érrendszeri betegségekre vagy pajzsmirigyproblémákra alkalmazottak, mivel ezek szerves részét képezik a beteg mindennapos életének. Ezekben az esetekben a páciens nyugodtan beveheti tablettáit a szokásos módon, hacsak a gyógyszer szedését elrendelő kezelőorvos nem rendelkezik másként.
Fizikai megterhelés – ami lehet egy intenzív edzés vagy egy megerőltető fizikai munka a vérvételt megelőző napon – az egyes vizsgálatok eredményét (pl. LDH, GOT, CK) megváltoztatja, ezért azt kerülni kell.
A menstruáció érdemi változást nem okoz a vizsgálati eredményekben, de bizonyos vizsgálatok kivételt képeznek: